Konferencje
Mobile Trends

W jakim kierunku zmierzają platformy LMS?

Edukacja to dzisiaj strategiczny element biznesu. Wartość światowego rynku e-learningowego rośnie. Rozwój tej branży jest efektem ciągłego udoskonalania infrastruktury internetowej. Zarówno Covid-19, jak i technologie AI i ML odegrały w tym procesie kluczową rolę. Ponadto narzędzia takie jak SaaS LMS, LXP, analiza danych, bezpieczeństwo danych i integracja zapoczątkowały nową erę. To samo dotyczy Headless, który w połączeniu z H5P oferuje niezliczone możliwości, zarówno dziś, jak i w przyszłości.

Może Cię zainteresować: Trend m-learning, czyli nowe spojrzenie na kursy internetowe

Według raportu Global Market Insights, w 2021 roku światowy rynek e-learningowy osiągnie wartość 315 miliardów dolarów. Ten szybki wzrost jest efektem ciągłego rozwoju infrastruktury online. Dotknięty jest cały świat, w tym sektor telekomunikacyjny zwiększający dostępność łączności online. Według ITU w 2021 roku z Internetu będzie korzystać prawie 4,9 miliarda ludzi (63% światowej populacji), w porównaniu z 4,1 miliarda dwa lata wcześniej. Tak znaczący wzrost liczby użytkowników Internetu otworzył drzwi do jeszcze większego dostępu do platform, w tym edukacyjnych.

Wpływ Covid-19 na naukę zdalną

Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój branży e-learningowej. W obliczu zagrożenia wiele firm przeszło na pracę zdalną, co ułatwiło rozwój Systemów Zarządzania Szkoleniami i Nauką (LMS). Przychody z e-learningu znacznie wzrosły i tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma, w miarę jak coraz więcej osób uzyska dostęp do tych platform. Pandemia zmieniła sposób, w jaki ludzie uczą się i nabywają umiejętności, promując e-learning jako istotne narzędzie edukacyjne.

Rola AI w rozwoju LMS

Sztuczna inteligencja zwiększa efektywność dostarczania treści edukacyjnych i umożliwiają śledzenie postępów uczniów, przyspieszając globalny rozwój e-learningu. Dr Krzysztof Wojewodzic, dyrektor generalny Escola, zauważa, że ​​oszczędność kosztów i elastyczność tych systemów przyczyniły się do ich promocji w programach rządowych i edukacji akademickiej. W kwietniu 2021 r. spółka zależna Microsoftu podkreśliła rosnące znaczenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w edukacji. LinkedIn ogłosił plany udostępniania firmom platformy do udostępniania filmów szkoleniowych i materiałów edukacyjnych. Platforma szybko weszła w fazy testu i wdrożeń.

Korzyści z e-learningu

Jak podaje eLearning Industry, niezwykłe 42% liderów biznesu w USA uważa, że ​​e-learning przyczynił się do zwiększenia ich zysków. Tendencja ta nie tylko wydaje się korzystna dla przedsiębiorstw, ale ma także potwierdzenie w liczbach rzeczywistych. Według IBM każdy dolar zainwestowany w e-learning generuje imponujący średni zwrot z inwestycji na poziomie 30%. Co więcej, firmy korzystające z tej formy nauki odnotowują o 218% wyższe przychody na pracownika, co wskazuje na znaczący wpływ na efektywność i produktywność zespołu.

Dane z raportu The Global Corporate E-Learning Market przygotowanego przez Maximize Market Research pokazują, że aż 69% dyrektorów HR wierzy, że e-learning przyczynia się do przekształcania wiedzy pracowników w realne korzyści biznesowe. CertifyMe.net dostarcza jeszcze bardziej imponujących danych – 72% liderów biznesu uważa e-learning za kluczowy element zdobywania przewagi konkurencyjnej. Pokazuje to, że rosnące uznanie e-learningu to nie tylko trend, ale fakt poparty wynikami liderów biznesu.

Przyszłe kierunki rozwoju platform e-learningowych

Tradycyjny LMS to system zamknięty, w którym kursy są dostępne wyłącznie na tej platformie. Jego głównym celem jest szkolenie w zakresie zgodności, a wybór materiałów szkoleniowych odbywa się pod kontrolą administratorów. Koncentruje się na scentralizowanym zarządzaniu kursami, studentami i raportami. Centralnie zarządzany LMS oferuje treści i materiały szkoleniowe zatwierdzone przez kierownictwo firmy, dzięki czemu kursy te są linearne.

Szybki rozwój technologii nie oszczędził jednak platform edukacyjnych. Zaawansowane systemy nauczania są już dostępne na rynku. Według e-book’a „Trendy w e-learningu” przygotowanego dla Wellms przez Alinę Guzik, główne trendy rozwojowe obejmują SaaS, LXP, a także rozwiązania z zakresu analizy danych, bezpieczeństwa danych i integracji. Obecnie jednym z głównych kierunków rozwoju jest Headless.

LMS jako usługa (SaaS)

SaaS to model subskrypcji oparty na chmurze, w którym użytkownik płaci miesięczną opłatę. Opłata zazwyczaj zależy od liczby kursów lub liczby docelowych użytkowników. Dostawcy rozwiązań SaaS zajmują się hostingiem, konserwacją serwerów, konserwacją baz danych i kodem aplikacji, co oznacza, że ​​klienci nie muszą martwić się kwestiami technicznymi ani rozwojem platformy.

Platformy doświadczeń edukacyjnych

W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu LMS, który koncentruje się na dostarczaniu specjalistycznych szkoleń i scentralizowanym zarządzaniu, platforma Learning Experience Platform (LXP) koncentruje się na potrzebach użytkowników, umożliwiając spersonalizowane i wszechstronne doświadczenia edukacyjne. Platformy doświadczeń edukacyjnych zapewniają otwarte rozwiązania skupiające się na oddziaływaniu. Umożliwiają udostępnianie dowolnych kursów dostępnych w Internecie, często wykorzystują algorytmy adaptacyjne i sztuczną inteligencję. Firmy korzystają z LXP, aby zapewnić całościowe doświadczenia edukacyjne, dostęp do szerokiej gamy kursów i możliwość korzystania z rekomendacji. Zazwyczaj solidny LMS służy jako podstawa LXP.

Analiza danych

Decydenci poszukujący nowych rozwiązań LMS będą szukać platform oferujących wbudowane narzędzia do analizy danych, w tym możliwości analizy big data. Monitorowanie poprawnych i błędnych odpowiedzi, czasu reakcji, jakości zadań i sugestii dotyczących dalszego rozwoju to kluczowe elementy każdego szkolenia online. Zaawansowana analiza danych to koncepcja uczenia się adaptacyjnego. Nowoczesne systemy zarządzania nauką pomagają także firmom monitorować nawyki rozwojowe pracowników i śledzić postępy w osiąganiu kluczowych wskaźników wydajności (KPI).

Ochrona danych

An coraz większy nacisk kładzie się na prywatność cyfrową i ochronę danych. Zwłaszcza dane osobowe (PII). Dostawcy LMS są tego świadomi i dodają do swoich platform funkcje, takie jak monitorowanie online, które obejmuje weryfikację tożsamości za pomocą technologii rozpoznawania twarzy, a także bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak mikropoświadczenia z wykorzystaniem technologii blockchain.

Integracja

Według raportu Brandon Hall Group 37% wszystkich organizacji i 43% dużych firm planuje migrację z obecnego LMS na nowe rozwiązania. LMS przyszłości raczej nie będzie działał bez pełnej integracji z systemami zewnętrznymi, w tym z istniejącymi rozwiązaniami w instytucji oraz gotowymi narzędziami i aplikacjami do produkcji treści, współpracy zespołowej, certyfikacji i elementów grywalizacji.

Bezgłowy LMS

Headless to platforma oddzielająca front-end i back-end. Dzięki temu firma może zbudować swoje środowisko szkoleniowe w oparciu o podstawowe rozwiązanie LMS, a następnie wizualnie dostosować je do swoich potrzeb i dowolnie rozbudowywać. Takie rozwiązanie daje wiele zastosowań i pozwala na wypracowanie wyglądu spójnego ze standardami marki i własnym modelem sprzedaży. Headless pozwala także na elastyczne wykorzystanie API, ułatwiając łączenie się z zewnętrznymi narzędziami i wymianę danych pomiędzy systemami. Przy zastosowaniu odpowiednich formatów plików edukacyjnych Headless LMS oferuje wysoką responsywność i możliwość prowadzenia szkoleń na niestandardowych urządzeniach takich jak smart TV, HHT, czy gogle VR.

Technologia ta jest już szeroko stosowana w handlu elektronicznym, ale w sektorze e-learningu stoi przed poważnymi wyzwaniami. Jak pisze Katarzyna Kowalik w elearningindustry.com Headless może zrewolucjonizować naukę w ogóle, ale wiąże się z wysokimi kosztami wdrożenia w porównaniu z tradycyjnym LMS. Stworzenie spersonalizowanego front-endu wymaga pracy projektantów UX/UI, front-end developerów, a często także kierowników projektów. Ponadto niezbędna jest jasna wizja i przygotowanie do ścisłej współpracy z programistami front-endowymi. Kluczowe jest także dokładne zrozumienie platform, które mają zostać zintegrowane (API) oraz zakresu tej integracji. To nie jest łatwe zadanie!

Sprawdź też: Jak naprawić mobile learning? Dlaczego m-learning nie działa?

SCORM to przeżytek

Nowe formaty materiałów szkoleniowych powinny towarzyszyć Headless LMS. Chociaż większość platform Headless LMS jest kompatybilna z popularnym standardem SCORM, jest on przeznaczony głównie do użytku na komputerach stacjonarnych. Nie nadaje się dobrze do formatów mobilnych lub nowszych, szczególnie VR. SCORM obsługuje własne formaty plików o określonych parametrach i ograniczonych możliwościach.

Piotr Sędziak podkreśla, że ​​pakiety SCORM są kompatybilne z szeroką, choć zamkniętą listą systemów na całym świecie. Polski ewangelista edu-tech cytuje dane z Rustici Software wskazujące, że 72 000 systemów na całym świecie nadal współpracuje z tym standardem. Przedstawia jednak także alternatywę: standard H5P. Piotr powołuje się na oficjalną stronę tej technologii. W 2022 r. stworzono przy jego użyciu ponad 22 miliony różnorodnych treści, a liczba ta stale rośnie.

H5P na mobile i nowsze ekrany

H5P pozwala na pełną swobodę w tworzeniu treści, oferuje wsparcie szerokiej społeczności, zapewnia większe możliwości zaangażowania użytkowników, zwiększa dostępność platformy i zapewnia niższe koszty. W odróżnieniu od SCORM, H5P nie posiada opłat licencyjnych, a tworzenie treści w tej technologii może stworzyć każdy, kto zna HTML5, JavaScript i CSS. H5P umożliwia także przesyłanie treści do dowolnego systemu CMS, w tym WordPress, Drupal czy Moodle. Dodatkowo platformy takie jak wellms.io umożliwiają precyzyjne śledzenie procesu uczenia się i postępów, a także łatwe aktualizacje i tworzenie kursów bez umiejętności technicznych, co zajmuje niewiele czasu. Stanowi to silny kontrast w stosunku do SCORM i innych zaawansowanych systemów.

Rozwój edukacji to także rozwój biznesu

Rok 2021 był kluczowy dla światowego rynku e-learningu. Osiągnęła wówczas rekordową wartość 315 miliardów dolarów i wzrost ten trwa do dziś. Jedną z sił napędowych tego rozwoju jest sztuczna inteligencja, która zapewnia spersonalizowane treści edukacyjne i skuteczne śledzenie postępów. E-learning to nie tylko przyszłość. To już teraźniejszość, która kształtuje nie tylko przyszłość edukacji, ale także całego krajobrazu biznesowego.

Zdjęcie: Compare Fibreon Unsplash.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także