Konferencje

Jak promować się na TikToku – case studies kampanii marketingowych od Social Press

Nieskomplikowana aplikacja powodująca uzależnienie. Użytkownicy doceniają ją za algorytmy, które bezprecedensowo dobierają dla nich interesujące treści. Jest to miejsce pełne rozrywki, trendów, tańca, ale też marketingu. Specjaliści od promocji dostrzegli potęgę tego narzędzia i z powodzeniem wykorzystują ją w praktyce, choć wcale nie jest tak łatwo sprostać oczekiwaniom “tiktokommunity”.

Może Cię zainteresować: Jak zwiększyć popularność na TikToku?

Tiktok – platforma, która odniosła ogromny sukces. W zeszłym roku liczba pobrań tej aplikacji na całym świecie przekroczyła 3 miliardy. Oczywiście reszta podium należała nadal do Zuckerberga z jego Facebookiem, WhatsAppem, Instagramem i Messengerem, ale pojawienie się TikToka ożywiło rywalizacyjne zapędy BigTechu.  Do niedawna, większość firm uważała to za wyczyn wręcz graniczący z cudem. Ten zdarzył się i miał miejsce w Chinach, czyli w ByteDance, gdzie TikTok z Music.ly stał się najpopularniejszą platformą na globie. Nie ubiegło to uwadze marketerów, którzy spojrzeli przychylniejszym okiem na aplikację, która chcąc ich do siebie przyciągnąć, sama powzięła się zmian.

TikTok pełen transformacji

Jak pisaliśmy wcześniej, TikTok wprowadził wówczas promowanie postów, weryfikację sprzedawców, nowe formaty reklamowe, targetyzacje i system generowania leadów. Użytkownicy mogą już sprawdzić finalny wygląd ich filmików, co wcześniej było niemożliwe, a i długość formatu została wydłużona.  Firmowe konta mogą ustawić automaty do odpowiadania na zapytania swoich klientów, a fani będą mogli płacić swoim idolom za rozmawianie z nimi prywatnie, dzięki Shoutouts. Nie zapomniano też o osobach z problemami słuchowymi i cały czas trwają prace nad udoskonaleniem algorytmów audiodeskrypcji i sprzedawania podczas transmisji na żywo. Wszystkie te udogodnienia z pewnością spowodowały błysk w oku marketingowców. 

Wokół platformy krążą również kontrowersje związane z bezpieczeństwem, które ta stara się ucinać zgadzając się na warunki stawiane przez amerykańskich urzędników czy nabywając kolejne certyfikacje, jak chociażby  TAG Brand Safety Certified. Aby uzyskać ten rodzaj dokumentacji należy udowodnić, że wszystkie nowe i aktualne kontrakty na usługi reklamy cyfrowej były zgodne z Zasadami Bezpieczeństwa TAG, i wszystkie, bez wyjątku transakcje platformy są poddawane niezależnej analizie przez co najmniej jednego dostawcę usług weryfikacji treści. Zaneis uważa iż, TikTok stosował najlepsze praktyki branżowe w celu ochrony klientów przed potencjalnymi cyberzagrożeniami ze wszystkich przebadanych, co dowodzi temu, że platforma jest bardzo zdeterminowana i zaangażowana, aby nie stracić swojego kawałka tortu. Uzyskanie TAG Brand Safety Certified na poziomie globalnym jest częścią zaangażowania platformy w budowanie bezpiecznej, przyjaznej i zaufanej przestrzeni do wyrażania siebie, czytamy w artykule prasowym na Social Press.

Marketing na TikToku

Błyszczące oczy specjalistów od komunikacji uczyniły ich ekspertami od tiktok’omunikacji. Portal Social Press wraz z tymi ekspertami z Saatchi & Saatchi, INISIGNIA i K2 Create przeanalizowali zestawienie najlepszych kampanii marek na TikToku w 2021 roku. Wybraliśmy pięć z nich!

Odblokuj i zbliż- challenge

Kampania promująca nowe rozwiązanie w stajni od technologii płatniczej Blik przeniosła się również do kanału tiktokowego. Po przeanalizowaniu danych z blikowego raportu, możemy stwierdzić, że to najbardziej rozpoznawalna marka w sektorze płatności internetowych i mobilnych. Blik zbliżeniowy polega na ustawieniu w aplikacji banku funkcji odblokowywania ekranu, z gotowym Blikiem przesyłającym płatność za pomocą NFC. Odblokuj i zbliż to hasło przewodnie reklamy, która krążyła w telewizji, kanałach digital i social media. Tomasza Kot w roli ekscentrycznego blikomaniaka dał upust swojej ekspresji w choreografii i sposobie mówienia o instrukcji dokonywania płatności. Na TikToku, na poczet działań reklamowych aktor tworzy wyzwanie polegające na odtworzeniu jego ruchów tanecznych lub skonstruowanie swoich w rytm piosenki z reklam. 

@stukniety_mikka #ad #duet z @blik.com Odkryłem w sobie nowy talent. Dołącz do challenge i zatańcz duet z BLIKIEM #odblokujizbliz #reklama ♬ Odblokuj i zbliż! – BLIK

Danuta Olczyk, czyli Senior Project Manager w Grupie K2 dostrzega w tym prostym przekazie pozycjonowanie marki, w sposób rozrywkowy i zapadający w pamięci. Co więcej, trend angażuje odbiorców, co również zbliża ich do marki. Blik wybrał też świetny kanał dotarcia do odbiorców, wszak z nowinek technologicznych tego pokroju najchętniej skorzystają osoby młode, których na TikToku jest bez liku. Wybór Tomasza Kota od dawna wiąże się z ciekawym i niestandardowym przekazem reklamowym, tak i w tym przypadku, był to dobry wybór, co pokazują późniejsze dane korzystania z Blika.

#MakeMomEpic

Kampania od Samsunga, która pokazuje, że lepiej skupić się na innych wartościach niż nasze produkty. Oczywiście nasza marka może stanowić istotny element wiążący, naczynie, które łączy użytkownika z daną wartością, ale nie musi wprost krzyczeć – patrzcie na mnie, jestem świetna! 

Samsung podsumował to spojrzenie swoim pomysłem na uczczenie idei Dnia Matki. Hashtag #MakeMomEpic to specjalnie stworzony tag na potrzeby kampanii promocyjnej serii Galaxy S21, w której tiktokerzy zostali poproszeni, aby z wykorzystaniem galaktycznych samsungów zrobili gify ze swoimi mamami, pokazujące ich osobowość. Tagi #withGalaxy, #TeamGalaxy miały wykorzystywać możliwości obiektywów w aparatach, tryby do robienia zdjęć i jakość studyjną czy 8K, a wszystko po to, by stworzyć jak najlepsze GIF-y. Anna Pietrzkowicz, Social Media Leader w Saatchi & Saatchi mówi nawet, że  #MakeMomEpic to TikTokowy challenge, który był laurką dla mam na miarę Gen Z i przez to właśnie uzyskała globalny buzz.

@makemomepic #MakeMomEpic #MakeMomEpic #chelence ♬ orijinal ses – MakeMomEpic

Przeczytaj też ten artykuł: Współpracujesz z influencerem? – oznacz to!

Stars from the Stars

Kolejnym efektywnym działaniem reklamowym na TikTok było zaangażowanie szerokiego grona influencerów przez wschodzącą markę prosto z kosmosu – Stars from the Stars.

@starsfromthestars Przywitajcie Gwiazdy Stars from the Stars ⭐️ #ItsAboutStars #jeleniewska #wersow #lexychaplin #kosmetykiztiktoka ♬ dźwięk oryginalny – Stars from the Stars

Marka już po miesiącu działania osiągnęła ponad milion złotych przychodu. We wrześniu otworzyła też swój sklep internetowy, który wypromowała na TikToku, dzięki Mary, Lexy i Wersow, czyli czołowym polskim influencerkom. W proceder zaangażowano też stu innych mniejszych liderów młodzieżowej opinii. Reklama sprofilowana według gustu i potrzeb młodych dziewczyn przyjęła się ze świetnym odbiorem. Karolina Gefert, Senior Social Media & Influencer Specialist z firmy Insignia zauważa, że było to świetne zagranie z punktu widzenia początkującej firmy, która zyskała w ten sposób ogromny zasięg i nowych klientów. Chwali też storytelling i dobór influencerek. 

Może Cię zainteresować: W jaki sposób rozpocząć współpracę z influencerem?

#AliExpress1111

Aliexpress to na podstawie danych OC&C i ankiet Gemiusa jeden z wielkiej trójki na rynku e-commerce w Polsce, zaraz po Allegro i OLX. Jego udział wynosił pod koniec 2019 roku ponad 3 proc. rynku  i było to drugie miejsce po Allegro, które miało ponad 36 proc. udziału rynkowego w Polsce. Sytuacja podobna do tego, co reprezentuje sobą Spotify, tylko Allegro działa na mniejszą skalę. Platforma sprzedażowa organizuje też event sprzedażowy jedenastego listopada, który  w zeszłym roku zamieniła na akcję marketingową na TikToku. Wraz z użytkownikami i influencerami, serwis Grupy Alibaba stworzył specjalną grę, w której użytkownicy poza spełnieniem zasad konkursu musieli wykazać się kreatywnym podejściem do pokazania sposobu gry. Kampania cieszyła się sporym zainteresowaniem klientów, wobec czego zyskała łącznie 4 miliardy wyświetleń. Wyzwanie oznakowane hashtagiem #AliExpress1111 to wyraz kreatywnego podejścia marki do swoich odbiorców, a także udana próba wykorzystania zasięgu influencerów i chęci wybicia się młodych odborców na akcji szeroko przez nich promowanej, co zauważa też,Karolina Gefert z Insignia.

#Czasnatwójruch

No i na koniec zostawiliśmy sobie kampanię marketingową aktywizującą młodzież do ruchu, co jest bardzo korzystne w czasach “post pandemicznych”. W akcję zaangażowała się sieć klubów fitness i siłowni Zdrofit oraz portale informacyjne Onet i Medonet. Twarzą wydarzenia została Paulina Przybysz, polska piosenkarka i członkini ZPAV.

@onet Czas na Twój ruch! Zatańcz z nami do piosenki Pauliny Przybysz. #czasnatwójruch #przygotujsię #onet #medonet ♬ Przygotuj Się – Zdrofit

Paulina wypuściła na TikToku piosenkę, która miała służyć jako akompaniament dla filmów użytkowników. Z najlepszych oznaczonych tagami #czasnatwójruch #przygotujsię przygotowano klip (teledysk). Piosenka była też dostępna na kanale siłowni Zdrofit i zyskała 661 863 wyświetleń. Przygotuj się na życiowe wyzwania z treningiem cross. Przygotuj się na nową trasę z treningiem na bieżni. Przygotuj się na 50 lat seksu z treningiem tanecznym. Przygotuj się na odlot z treningiem HIIT albo na lżejsze życia z zajęciami body&mind.  Przygotuj się – jest też jednym z haseł reklamowych tej sieci, która poprzez aktywność fizyczną zachęca ludzi do przeżywania swojego życia w sposób bardziej efektywny i po prostu lepszy dla ich zdrowia i psychiki. 

Kampania ta jest wyjątkowa, bo choć nie miała tak wielkiego dotarcia jak pozostałe to udowadnia, ze marketing i TikTok mogą służyć nie tylko budowaniu wizerunku, ale promowaniu idei korzystnych dla zdrowia i samopoczucia ludzi korzystających z social mediów.  

Podsumowując, TikTok to coraz częstsza zagwozdka w świecie marketerów. W końcu można osiągnąć bardzo duże korzyści i widownię, mniejszym nakładem niż na Facebooku, gdzie musimy walczyć o każdego widza. Problemem może być tu tylko grupa docelowa, lecz wcale nie jest prawdą, że z TikToka korzystają tylko i wyłącznie osoby, które nazwalibyśmy dziećmi. Co więcej, liczba odbiorców stale rośnie, przedział wiekowy rozszerza się, co stanowi łakomy kąsek, bo nawet jeśli odbiorcy są młodzi, marka może promować się i kształtować swój wizerunek w perspektywie długofalowej relacji, jak to powinno zresztą mieć miejsce. Castorama poradziła sobie na platformie pod szyldem Pinterest, to i statek TikToka czeka na kolejnych śmiałków do reklamowej podróży.

Związane z tematem:

Źródło: socialpress.pl / foto: pexels.com

Udostępnij
Zobacz także